Sudety – czynny urlop rodzinny

Sudety to wyjątkowo urozmaicona i urzekająca kraina górska, znajdująca się na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w dużej części z naszymi czeskimi sąsiadami, niewielki skrawek znajduje się także na terenie Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego znajduje się wiele, mezoregionów, pośród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.

Sudety, góry
Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Sudety to obszar niezwykle cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo zostało objęte ochroną pod postacią Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym wierzchołkiem jest tutaj Śnieżka (tysiąc sześćset dwa metry nad poziomem morza), na wierzchołku, której mieści się schronisko jak również budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Charakterystycznym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o stromych ścianach, urokliwe jeziora górskie, m.in. Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o fantastycznych kształtach i nadzwyczajnych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Interesującym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu mniej więcej sto lat temu z Sardynii i Korsyki.

Interesującą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, ochraniający baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał. Większość z nich ma własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą wspaniałe labirynty, które zachwycają różnorodnością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Warto wiedzieć, że w Górach Stołowych występuje zarówno najmniejsza, jak i największa polska sowa. Ogromny puchacz wybornie czuje się na skalnych osuwiskach, maleńka sowa z kolei zamieszkuje dziuple mieszczące się w pniach drzew.

Najważniejszą miejscowością na terenie Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca zwiedzających ślicznym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z XVII i XVIII w.. Ogromną atrakcją są także pozostałości piętnasto wiecznych murów obronnych z trzema wieżami oraz gotyckie i barokowe kościoły.

Dwiema najbardziej znanymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są z pewnością Szklarska Poręba i Karpacz, które są świetną bazą wypadową w Karkonosze. W trakcie spacerów po Szklarskiej Porębie warto zobaczyć Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską a także Domu Gerharta i Carla Hauptmannow. Obowiązkową pozycją zwiedzania są także wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Należy także skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, skąd podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Najznakomitszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, wybudowana z drewna sosnowego na przełomie dwunastego i trzynastego wieku. Oglądając to unikatowe dzieło dawnej sztuki nordyckiej, warto poznać burzliwe dzieje tego małego kościoła. Należy zobaczyć też Miejskie Muzeum Zabawek z eksponatami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny mieści się miasteczko Western City, które na pewno będzie świetną rozrywką dla dzieci. Niedalekie Kowary proponują swoim gościom wizytę w sztolniach, skąd wydobywano kiedyś radioaktywny materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Należy też zaglądnąć do Parku Miniatur, gdzie wybudowano figurki największych śląskich zabytków.

W Sudetach znajduje się też parę kurortów przyciągających masę pensjonariuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z leczniczych, radoczynnych źródeł, niesamowitego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej wykonanej z drewna. Nie mniej popularna jest znajdująca się u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – uzdrowisko z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W kolejnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju należy zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. W trakcie pobytu w miasteczku należy zobaczyć Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja będący jedną z najcenniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Największą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Warto wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono słynną komedię „Sami Swoi”. Wielbiciela tego filmu bez wątpienia nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot rozdzielający zagrody sąsiadów oraz wiele innych pamiątek związanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa wskazuje, związana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od dwunastego do piętnastego wieku gorączce złota jest uprzystępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Warto też zajrzeć do Muzeum Złota. Miejscowość znacznie się ożywia podczas Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota.

Zaintrygował Cię nasz wpis? Trzeba wejść w podany link i można zobaczyć tutaj (www.propertyapart.com/) kolejne nasze wątki. Sądzimy, że też zyskają Twoją aprobatę.

Podczas bytności w Złotoryi należy także zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z dwudziesto-metrową Basztą Kowalską, z której rozciąga się niesamowita panorama miasteczka.

Do Grodźca zwiedzający przyjeżdżają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego typu imprez słynął także Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał też pierwszy w Polsce browar. Oprócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Istotnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z czternasto-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się również zachwycająca Droga Krzyżowa oraz szopka składająca się z ośmiuset elementów.

Jeżeli myślisz, że prezentowana problematyka jest zajmująca, wejdź na ten link, w najświeższym tekście (https://prozoo.pl/sklep/psy/przysmaki-dla-psa/suszonki/) również znajdziesz coś wartego uwagi!

W pobliskiej Czermnej znajduje się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zgromadzono kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Fani górskich podróży powinni zaznajomić się z ofertą wakacji w Krościenku (Pieniny) – popularna oferta.