Jastarnia – super pomysł na wczasy 2014

Jastarnia to popularne kąpielisko, kurort nadmorski i port morski leżący w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Głównymi atutami Juraty są piękne i piaszczyste plaże, zdrowe, nasycone jodem powietrze i korzystne warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uroku tej miejscowości dodają cudowne uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz bajeczna kompozycja błękitnego morza Bałtyckiego, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

Morze, Bałtyk
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W Jastarni jest bardzo dużo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Z pewnością należy udać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie nagromadzono zbiory powiązane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i pagaje. Wykonywane są tutaj też drewniane łodzie rybackie z zastosowaniem tradycyjnych metod.

Atrakcyjnym miejscem jest również Bosmanat Portu, gdzie można obejrzeć unikalny sprzęt rybacki zebrany przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, zbudowana w tysiąc osiemset osiemdziesiątym pierwszym roku z rozbitych i wyrzuconych na brzeg łodzi. Zwolennicy tematów wojennych zapewne z chęcią wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie mieszczą się cztery schrony bojowe: „Saragossa”, „Sokół”, „Sabała”, i „Sęp”.

Zaciekawiły Cię opracowane przez nas artykuły? Więc z chęcią możemy powiedzieć Ci, że czeka na Ciebie kolejny ciekawy artykuł (https://btzielonadolina.pl/) pod poniższym linkiem.

Stanowią one pozostałość fortyfikacji wybudowanych w tysiąc dziewięćset trzydziestym dziewiątym roku Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając wen sposób dostęp do półwyspu z części lądowej. Warto podkreślić, że Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, obejmujący na swojej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia związane z drugą wojną światową. Szczególnej uwagi warte są także: zapora minowa z tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku, punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni leży na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki – czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni – Kuźnica to miejsce o typowo rybackim temperamencie. Położona jest ona w najwęższej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej atrakcyjnym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najpiękniejszymi elementami wystroju kościoła są drewniana ambona naśladująca łódź oraz dziewięć pięknych witraży. Uwagę przyciągają również trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, portret Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Raz w roku w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez wiele lat uważane było za raczej szpanerski kurort, gdyż do tutejszych komfortowych i drogich rezydencji, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały popularne postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znowu odzyskuje dawną wytworność.

W Jastarni w trakcie sezonu letniego przyjeżdża wielu urlopowiczów, dlatego niełatwo jest zarezerwować nocleg, dlatego należy wcześniej dokonać rezerwacji na takiej stronie jak ta – noclegi w Jasarni na

morze Bałtyckie
Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
Entuzjastów aktywnego odpoczynku zapewne zainteresuje fakt, iż w Jastarni występują cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe.

Odwiedź moje www (www.primaveraspa.pl/odchudzanie/). Tam mamy wyłącznie najlepszej klasy produkty. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek pytania, to z przyjemnością służymy pomocą.

Podczas letnich imprez nazywanych Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Znaczną popularnością cieszą się również loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu zatopionych okrętów.

Półwysep Helski to region nadzwyczaj ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną pod postacią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. By lepiej poznać tą wyjątkowo ładną okolicę, należy skorzystać z licznych tras przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, aby uwzględnić wszystkie tutejsze atuty.