Czy trzeba uczyć dialektu krajów podobnych do nas mentalnie?

Wszyscy ludzie uczą się języków, ale to nie tyle moda, co często przymus. Większość z uczących się mówiła już po angielsku. Wielu myśli, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony zachęca coś prostego, z naszego regionu, z drugiej przydałby się język mało popularny, odległy kulturowo, który jednocześnie liczy się na świecie…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego
Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu pojawia się z tyłu głowy język chiński. To dobry trop, powinno się jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie, że nie każdy (może i ja) nie dam radypoznać dobrze tego języka. Może wynikać to ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), a także z czasu, który możemy zagospodarować. Trzeba wiedzieć, że nauka chińskiego to szkoła samodyscypliny. Nie możesz się uczyć raz na jakiś czas, musisz robić to każdego dnia, bo to co wkułeś zaraz Ci ucieknie. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z podręczników, ich liczba na naszym rynku stale rośnie, ponieważ Chiny to coraz bardziej poważny, międzynarodowy gracz.

A co jeśli wiemy, ze nie poradzimy sobie, że żaden chiński (nauka chińskiego) czy koreański, to nie dla nas, wcześniej połamiemy sobie język i się naszą wiedzą załamiemy niż czegoś się nauczymy. I co wtedy? Jeśli zawierzyć specjalistomz rynku pracy, jeśli szukasz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz uczyć się czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej Słowianina (czeski dla Czechofilów). Wybór jest spory, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto zwrócić uwagę na czeski.
Z tego zestawu warto zdecydować się na, któryś z następujących:

– czeski,- chorwacki,- bułgarski

Ale… uwaga na pułapki. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt skuteczna, bo bardzo dużo wyrazów ma podobne brzmienie, ale inne znaczenie.

Hej, sprawdź to elektroniczny obieg faktur, jeśli jeszcze nie wiesz o tej ciekawej stronie a zobaczysz, że jest ona dla Ciebie bardzo ciekawa.

Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie efektywna, jeśli nie znamy cyrylicy. Na początek nauczmy się alfabetu. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu będziemy mogli, dzięki swojskiemu brzmieniu, zapamiętać wiele słów.